2021. szeptember 30., csütörtök

Erzsébet Napközis tábor 2021

   A két hetesre tervezett alsósoknak szóló Erzsébet napközis tábor szervezésénél ismét figyelni kellett a járványhelyzet alakulására. Első héten 2021.06.28. - 2021.07.02. 40 fővel, míg a második héten 2021.07.05. - 2021.07.09. 30 fővel valósult meg.

Az első napok hagyományosan a barátkozást, közösségépítést segítő, kompetencia fejlesztésre épülő játékokkal kezdődött, majd roller, kerékpár túra vette kezdetét korcsoportos bontásban.

A tábor ideje alatt megtekintettek több helyi és a környező települések megtalálható nevezetes épületeket, szobrokat. Kerékpártúránk során egyik alkalommal a 3-4. osztályos csoporttal a Szombathelytől néhány kilométerre fekvő Vasszécsenybe kerekeztünk, ahol egy romantikus őspark közepén található műemlék kastélyát nézhettük meg, a jelenlegi vasszécsenyi Új-Ebergényi Kastélyszállót.  Majd felkerestük a faluban megtekinthető, Magyarország jellegzetes kőzeteit bemutató kiállítást. Pődör György személyesen mutatta be gyűjteményét a kövekhez fűződő mítoszokat, legendákat, hiedelmeket, babonákat elmesélte a gyerekeknek is.

A másik kerékpáros túránk Nemeskoltára a parasztportára vezetett. A hajdani paraszti élet és a gazdálkodás tárgyi emlékeit gyűjtötték össze a helyiek.

Az 1-2. osztály is ismerkedett a szomszédos település nevezetességeivel roller túrájuk során, ők a román kori műemlékét képviselő csempeszkopácsi Szent Mihály-templomot nézték meg, ezután a helyi múzeumot is felkeresték, mely 10 éves szakszerű gyűjtőmunka eredményeként 1975-ben jött létre és költözött be a 16 századi kiskastély épületébe.

Egészségfejlesztést is tartottunk, ahova a Szombathely és Járása Egészségfejlesztési Iroda ingyenesen kínált játékos, interaktív egészségfejlesztő programot a nyári tábor résztvevőinek: „Ízes játékok”-egészséges táplálkozás, életmód témakörben; „Önismeretre hangolva”-játékos önismeret fejlesztő foglalkozást; és „Mozgásra fel!” –csapatépítő mozgásos foglalkozást. A művészeti neveléshez a szombathelyi megyei könyvtár „Meseláda” foglalkozását kértük. A foglalkozáson papírszínházas meseelőadást hallhattak a gyerekek, majd kézműves foglalkozás következett. A mese tartalmához igazodóan perselyt készítettek, mely egy népszerű mesefigurát, mignont ábrázolt. Örültek a gyerekek az általuk készített alkotásoknak.

Buszos kirándulás alkalmával első héten a veszprémi állatkertbe utaztunk a gyerekek örömére. Az egész napos programot nyújtó állatkerti séta minden korosztály számára kellemes kikapcsolódást jelentett, ahol felfedezhették az állatok csodálatos világát és találkozhatnak legújabb kedvencekkel. Az állatsimogatót sem hagyhattuk ki. Természetesen az játszóteret is kipróbálhatták a gyerekek.

Második heti programjaink során két alkalommal utaztunk olyan helyszínre, ahol túrázási lehetőség volt. A Kőszegi-hegységben a Kálvária-templomhoz gyalogoltunk, felkerestük a Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpontot, ahol az alsó szinten a Kőszegi-hegység növény- és állatvilágával, illetve élettelen értékeivel ismerkedhettünk meg, valamint a környékbeli természettudósok munkásságába nyerhettünk bepillantást. A Chernel-kert kis arborétumát és a gólyákat néztük meg.

Másik kiránduláson a Ság-hegy vulkánműködés emlékeit figyelhettük meg. A kőszegi kirándulás a Kálvári-domb lábánál elhelyezkedő Koronaőrző-bunkernél kezdődött. Sokan, mivel még kicsik, nem hallottak még a korona útjáról, így újdonság volt számukra. Túránk során minden állomásnál kicsit megpihentünk, míg eljutottunk a kápolnáig. Friss levegő és szép kilátás fogadott minket az erős felmelegedést jósló délelőttön. A határ közelsége meglepett jó pár gyermekeket. Útunkat a  Bechtold István Látogatóközpontba folytattuk. Az épület galériáján körbe sétálva látványos, izgalmas és sok érdekes információt felvonultató interaktív tárlat segítségével a gyerekek megismerkedhettek a madarak világával.

A látogatóközponttól mindössze 100 méterre található kicsi méretű, de fajokban gazdag arborétum van, ahol a Kárpát-medence legveszélyeztetettebb növényfajainak példányai élnek. A Chernel-kert hangulatos ösvényei mentén sétáltunk. A kertben madárvédelmi mentőközpont is üzemel. Lehetőség volt rá, hogy testközelből láthattunk néhány ragadozó madarat, illetve fehér gólyákkal is találkozhattunk a bemutató részben.

A látogatóközpont körül élményösvény volt, ahol például óriáskirakó és gólyalabirintus segítségével, játékos formában kerülhettünk közelebb a minket körülvevő természethez. A szomszédos Alpannonia szabadidőpark izgalmas játszótérrel várta a csoportot.

 

A másik buszos kirándulás a Ság-hegyre vezetett. A Kemenes Vulkán Park az ország egyetlen vulkanológiai kiállítása újdonság volt a gyerekeknek. A múzeum interaktív kiállító termeit szakvezetéssel vettük igénybe. A majdnem 1000 m2-en bemutatásra kerülő, a Föld vulkánosságát általánosságban, majd a Kárpát-medence és Magyarország tűzhányóit ismertető, majd végül a helyi nevezetességként, Ság –hegy bazaltos vulkános kialakulását követhettük nyomon. A csoport vulkáni működést bemutató múzeum pedagógiai foglalkozáson is részt vett, ahol a vulkáni működés kísérő jelendégeivel pl.: gejzír, földrengés ismerkedhetett. Itt a gyerekek érdeklődésük és korosztályuknak megfelelő szinten ismerkedhettek a természeti folyamatokkal.

Ság-hegy múzeum kiállítását tekintettük meg sajnos a Ság-hegyi túrát a nagy hőség megakadályozta,  Ság-hegy múzeum kiállítását tekintettük meg. A kiállítás látványos, korszerű szemléletű volt, interaktív elemekben bővelkedett, a hagyományos múzeumoktól eltérően itt sok minden szó szerint megfogható, átalakítható, kipróbálható volt. A múzeum melletti Játszókertben és Kőparkban Magyarország legjellemzőbb kőzeteit tekinthettük meg.

   Úgy gondolom, hogy a gyermekek tartalmasan tölthették együtt napjainkat, közben ráhangolódhattak a vakációra.